Манастир Петковица

Манастир Петковица (виртуелна тура фрушкогорских манастира)

Време градње: према предању, манастир Петковица је основан у првој четвртини XVI века.

Оснивач/ктитор: према предању, Јелена Штиљановић, удовица деспота Стефана Штиљановића.

Црква је посвећена Светој Петки (14/27. октобар)

Године разарања: у Другом светском рату страдала је црква и уништен је иконостас.

Године обнављања: прва обнова забележена је 1884. Обнова цркве, која је трајала до пред Други светски рат почела је 1927. Са зидова олтарске апсиде уклања се кречњачки премаз 1950, а 1952. скинут је креч са фрресака у наосу. Од 1981. године траје континуирана обнова.

Архитектура: петковачка црква је занимљив пример варијанте моравске архитектуре. Могући узор је црква Лазарица.

Иконостас: резан је 1735. Страдао у Другом светском рату, сачуван је само резбарени крст.

Живопис/фреске: живописање цркве завршено је 1588. године. Припрата није живописана.

Данас: манастирски комплекс чине црква и нови конак, недавно изграђен на месту старог јужног конака. Манастир Петковца се може обићи уколико се посети виртуелна тура фрушкогорских манастира, на страници нашег интернет портала.

Слава: Преподобна мати Параскева

Настојатељица: Игуманија Антонина Симић

Све детаље о манастиру Петковица потражите овде

Виртуелна тура фрушкогорских манастира – манастир Петковица