Празник Благовести у манастиру Петковици

У манастиру Петковици, на празник Благовести, у петак 7. априла 2023. године, Свету Литургију служио је протојереј-ставрофор Веселин Пурић. На богослужењу су му одговарали игуманија Антонина, настојатељица поменуте монашке обитељи и сестринство манастира, као и окупљени верни народ, након чега је прота Пурић произнео празничну проповед, у којој је присутнима говорио о значају и смислу овог великог празника.

Петковицу је, по народном предању, основала удовица Светог Стефана Штиљановића, Света Јелена, желећи да, као смирена монахиња, ту проведе јесен свога живота. На запису, делимично сачуваном на западном зиду храма, може се прочитати да је ово здање живописано захваљујући игуману Акакију, 1588. године, истовремено са изградњом најстарије манастирске трпезарије. У турским пореским пописима помиње се 1566–1569, 1578. и 1595. године. Прву велику обнову Петковице покренуо је патријарх Арсеније III, а овај подухват био је успешно завршен до почетка 18. века, када је фрушкогорски митрополит Стефан (Метохијац) осветио Часну трпезу.