Вечерње Великог петка у Саборном храму Светог оца Николаја у Сремским Карловцима

На Велики петак, 14. априла 2023. године, у Саборном храму Светог оца Николаја у Сремским Карловцима служена је свечана јутарња служба Велике суботе са статијама. Уз саслужење карловачког катедралног клира, Његово Преосвештенство Епископ сремски Господин Василије началствовао је богослужењем које симболише погреб Господњи и предводио је део вечерње службе на ком се плаштаница полаже на Христов гроб.

Преосвећеном Господину Епископу саслуживали су протојереј–ставрофор мр Јован Милановић, ректор Богословије Светог Арсенија, протојереј–ставрофор Бранислав Поповић, умировљени архијерејски намесник, јереј Станко Лакетић, настојатељ Саборног храма у Сремским Карловцима, јереј др Петар Николић, катихета у Карловачкој гимназији и епархијски ђакон Горан Власац, службеник Епархијског управног одбора Српске православне Епархије сремске.

Жртвовање пасхалног јагњета

1. А стајаху код Исусова крста мати његова, и сестра матере његове Марија Клеопова, и Марија Магдалина.
  2. А Исус видјевши матер и ученика кога љубљаше гдје стоји поред ње, рече матери својој: Жено, ето ти сина!
  3. Потом рече ученику: Ево ти мајке! И од онога часа узе је ученик к себи.
  4. Послије тога, знајући Исус да се већ све свршило, да се сасвим испуни Писмо, рече: Жедан сам!
  5. Стајаше, пак, суд пун оцта; а они напунише сунђер оцта, и натакнувши на трску, принесоше устима његовим.
  6. А кад Исус окуси оцат, рече: Сврши се! И преклонивши главу, предаде дух.
  7. А будући да бјеше петак, па да не би тијела остала на крсту у суботу, јер бијаше велики дан она субота, Јудејци замолише Пилата да им се пребију голијени, па да их скину.
  8. Онда дођоше војници, и првоме пребише голијени и другоме распетоме с њим;
  9. А дошавши до Исуса, кад видјеше да је већ умро, не пребише му голијени,
  10. Него један од војника прободе му ребра копљем; и одмах изиђе крв и вода.
  11. И онај који је видио, посвједочио је, и истинито је свједочанство његово, и он зна да истину говори, да и ви вјерујете.
  12. Јер се ово догоди да се испуни Писмо: Кост његова неће се преломити.
  13. И опет друго Писмо говори: Погледаће на онога кога прободоше.
  14. А потом Јосиф из Ариматеје, који бјеше ученик Исусов, али кришом због страха од Јудејаца, замоли Пилата да узме тијело Исусово. И допусти Пилат. Онда дође и узе тијело Исусово.
  15. А дође и Никодим, који је први пут долазио ноћу Исусу, и донесе помијешане смирне и алоја око сто литара.
  16. Тада узеше тијело Исусово, и обавише га платном с мирисима, као што је обичај у Јудејаца да сахрањују.
  17. А на ономе мјесту, гдје бјеше распет био је врт, и у врту гроб нов у који још нико не бијаше положен.
  18. Ондје, дакле, због петка јудејскога, пошто бјеше близу гроб, положише

Исуса.

1. Сутрадан пак по петку сабраше се првосвештеници и фарисеји код Пилата
  2. Говорећи: Господару, сјетисмо се да онај варалица каза још за живота: Послије три дана устаћу.
  3. Зато заповједи да се утврди гроб до трећега дана да не дођу како ученици његови ноћу, да га не украду и не кажу народу: Устаде из мртвих; и биће посљедња превара гора од прве.
  4. Рече им Пилат: Имате стражу, идите те утврдите како знате.
  5. А они отишавши утврдише гроб са стражом и запечатише камен.

Јн 19:25-42; Мт 27:62-66