Јутрење Великог петка са читањем дванаест страдалних јеванђеља у Саборном храму Светог оца Николаја у Сремским Карловцима

На Велики четвртак, 13. априла 2023. године, у Саборном храму Светог оца Николаја у Сремским Карловцима, катедрални клир је служио јутрење Великог петка са читањем дванаест страдалних Јеванђеља. Јутарњем богослужењу Великог петка молитвено је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ сремски Господин Василије, а служили су протојереј–ставрофор Јован Милановић, ректор Богословије Светог Арсенија, протојереј–ставрофор Бранислав Поповић, умировљени архијерејски намесник, јереј Станко Лакетић, настојатељ Саборног храма у Сремским Карловцима, јереј др Петар Николић, катихета у Карловачкој гимназији и епархијски ђакон Горан Власац, службеник Епархијског управног одбора Српске православне Епархије сремске.

Централни моменат овог обреда представља читање дванаест страдалних Јеванђеља, како би свако од присутних у светом храму, још једном имао прилику да духовно учествује у страшној трагедији Страдања Христовог, почевши од Његовог обраћања ученицима након Тајне Вечере и Јудиног издајства, па све до осуде на смрт распећем.