Света архијерејска Литургија у храму Светог архангела Гаврила у Прогару

На дан Светог мученика Терентија, 23. априла 2023. године, Његово Преосвештенство Епископ сремски Господин Василије служио је Свету архијерејску Литургију у храму Светог архангела Гаврила у Прогару. Саслуживали су протојереј Страхиња Голијан, архијерејски намесник земунски, јереј Александар Симић, јереј Александар Милић, јереј Божидар Ђенић и епархијски ђакон Горан Власац. Након пригодне архипастирске беседе, присутни су позвани на трпезу љубави.

Прва црква у овом селу, начињена од плетера, покривена трском и облепљена блатом, описана је у извештају визитационе комисије из 1733. године. Иако је Прогар, током своје историје, углавном представљао мало и сиромашно место, постоји податак да су ту, 1766, служила два свештеника, док је, 1785. године, поред пароха Јована Ђурића, овде живео и ђакон Георгије Петровић. Садашњи храм у Прогару, посвећен Сабору Светог архангела Гаврила, изграђен је 1799. године, по пројекту Маурицијуса Рабла, за време владавине хабзбуршког цара Јосифа II и управе митрополита Павла Ненадовића. За време Другог светског рата, 8. јула 1944. године, ово здање је минирано и разрушено. Истог дана, убијена су 44 мештана. Од тада, звона су била окачена о дрвене греде, а богослужења су обављана у пароховом стану. До сада, храм је потпуно обновљен, под надзором Завода за заштиту споменика града Београда и архитекте Зорана Јаковљевића. Изнад улазних врата, Момир Којадиновић, уметник из Прогара извео је представу Светог архангела Михаила. У месту се налази и православно гробље, на ком је Мата Косовац, 1905, као најстарији, окарактерисао споменик из 1786. године.