ПРАЗНИК ПРЕПОДОБНЕ МАТИ АНГЕЛИНЕ У МАНАСТИРУ КРУШЕДОЛУ

На празник Преподобне мати Ангелине Српске, 12. августа текуће године, Његово Преосвештенство Епископ сремски Господин Василије служио је Свету архијерејску Литургију у храму Благовештења Пресвете Богородице у манастиру Крушедолу. Саслуживало је братство ове свете обитељи и свештенство из Епархије сремске, али и других дијецеза наше Свете Цркве, а благољепију овог богослужења нарочито је допринело хармонично појање хора „Свете мајке Ангелине“ из Никшића. На крају Евхаристијског славља, Преосвећени Господин Епископ је окупљени верни народ поучио о историјској и духовној улози  светородне деспотске династије Бранковића у бурној и страдалној прошлости српског народа.

Манастир Крушедол подигао је Свети митрополит Максим, бивши деспот Ђорђе Бранковић, заједно са својом мајком Ангелином, негде између 1509. и 1516. године, уз значајну новчану помоћ влашког војводе Јована Њагоја Басарабе. Иако је крушедолски храм посвећен Благовештењу Пресвете Богородице, слава ове светиње заправо је празник Свете Мајке Ангелине, ктиторке оближње женске монашке заједнице, са црквом посвећеном Сретењу Господњем, која ће се касније развити у данашње село Крушедол. Као монахиња из Велике Ремете, она је писала московском великом кнезу Василију Ивановичу, молећи га за материјалну помоћ око подизања манастира, који је првобитно требало да буде посвећен Светом Јовану Златоустом. Замонашена владарева удовица намеравала је да ту смести мошти Светих деспота Стефана и Јована, које је иноверни господар Иваниш Бериславић уклонио из купиновачког придворног храма Светог апостола Луке. Велики кнез услишио је њену молбу и послао јој је не само потребан новац, већ и четири товара скупоцене самуровине, као и писмо којим јамчи даљу подршку.