Слава храма Светог апостола и јеванђелисте Матеја у Сурчину

Празниковање Божјег угодника Светог апостола и јеванђелисте Матеја, заштитника Божјег дома у Сурчину, започело је свечаним бденијем у овој велелепној цркви.

Свечаним бденијем са петохлебницом, у уторак, 28. новембра, началствовао је парох угриновачки и главни и осговорни уредник часописа Епархије сремске, Српског Сиона, презвитер Александар Чавка, уз саслужење презвитера Станка Лакетића, старешине Саборне сремскокарловачке цркве и професора Карловачке богословије Светог Арсенија Сремца, јеромонаха раковачког Евгенија, ђакона батајничког др Николе Лукића, доцента за предмет Савремено богослужбено предање и Историја српског богослужења (Универзитет у Београду, Православни богословски факултет) и новорукоположеног ђакона сурчинског Василија Јосимовића.

Торжественом Литургијом на сам дан Светог апостола Матеја, 29. новембра, началствовао је протојереј Страхиња Голијан, архијерејски намесник земунски, уз саслужење протојереја–ставрофора Милутина Илића, пензионисаног пароха јаковачког, Јеремије Старовлаха, пензионисаног пароха бежанијског и Душана Чавке, старешине кукујевачке цркве. На Светој Литургији саслуживали су и протојереј Александар Цвитановић, старешина сурчинске цркве Свете Петке, јереј Андрија Вукчевић из бежанијске цркве Светог Георгија, презвитер Александар Чавка, парох угриновачки, јереј Чедомир Грујић, парох јазачки и новорукоположени ђакон сурчински Василије Јосимовић. Својим ангелским појањем богослужење су улепшали богослови и чланице хора ове предивне сурчинске цркве.

Празничну проповед произнео је отац Страхиња Голијан, а славски колач и жито ове године су припремили кумови Драган и Ивана Ровчанин. Данашњем славском сабрању присуствовали су и живописац овог храма, Владимир Д. Карановић, шеф одсека за црквене уметности Академије СПЦ, пуковник Борислав Гроздић и аутор неколико значајних дела на тему православног војника-хришћанина.

Зорица Зец