Дан Светог Мардарија у Сурчину

У храму Светог апостола Матеја у Сурчину, пред делом моштију првог српског архијереја америчко-канадског, Светог Мардарија (Ускоковића), одслужена је торжествена Литургија на дан његовог молитвеног прослављања, 12. децембра 2023. године. Свету Литургију служили су негдашњи студенти Православног богословског факултета у Либертивилу: началствујући Драгиша Богићевић парох крагујевачки, Немања Бошковић старешина бечменске цркве Светог Саве, домаћин, протонамесник Слободан Чавка и парох илиначки Гостимир Душанић. Професор некадашњим либертвилским студентима, прота Милош Весин служио је данас Свету Литургију у родном месту Светог Мардарија, у Корнету, Љешанска нахија. Уочи самог празника, празнично бденије са петохлебницом и акатист овом Божјем угоднику служили су протојереј-ставрофор Милутин Илић, пензионисани парох јаковачки и протонамесник Слободан Чавка, старешина сурчинске богомоље.

Нетрулежне мошти Светог Мардарија отркивене су 2017, односно 82 године од његовог упокојења. У храм у Сурчину део моштију донео је протојереј-ставрофор др Милош Весин, од ове године, пензионисани парох јужночикашки и ленсиншки. Данас два стуба пред олтаром красе изображени ликови Светог Мардарија Либертивилског и Светог Севастијана Џексонског, рад МА Владимира Карановића, доцента на Академији СПЦ на предмету зидно сликарство – фрескопис. Иначе, први пут су њихови ликови живописани (док нису прибројани у Диптих Светих) у цркви Светог Саве у Џексону, а живописао их је иконограф Милоје Милинковић.