Празник Светог оца Николаја у Сремским Карловцима

На празник Светог оца Николаја, 19. децембра 2023. године, Његово Преосвештенство Епископ сремски Господин Василије служио је Свету архијерејску Литургију у Катедралном храму у Сремским Карловцима, посвећеном овом празнику.

Његовом Преосвештенству су саслуживали архимандрит др Клеопа (Стефановић), настојатељ манастира Ваведења Пресвете Богородице и професор Богословије у Сремским Карловцима, протојереј-ставрофор Велизар Живановић, умировљени секретар ЕУО-а Епархије сремске и парох сремскокарловачки, протојереј-ставрофор Бранислав Поповић, умировљени архијерејски намесник румски, јереј Бојан Нинковић, секретар Епархијског управног одбора Епархије сремске, јереј Станко Лакетић, старешина сремскокарловачког Саборног храма и професор у Богословији Светог Арсенија, јереј др Петар Николић, катихета у Карловачкој гимназији, јереј Марко Јелисавац из Сремске Митровице, епархијски ђакон Горан Власац и ђакон Марко Стефановић из Сремских Карловаца. Овом радосном и свечаном приликом појао је мешовити хор Саборне цркве „Свети Арсеније“.

Преосвећени Епископ беседио је верном народу о значају Светог оца Николаја за православну духовност и нарочито је истакао његову улогу у очувању догмата наше Свете Цркве. Такође, поучио је сабране о узрастању овдашњег Саборног храма, као најреперезентативније српске богомоље у Карловачкој митрополији. Током Евхаристијског славља, епархијски ђакон Горан Власац произведен је у чин протођакона, а по обављеном богослужењу, трудом оца Станка, старешине Саборног храма, уприличена је славска трпеза љубави. Кума овогодишње храмовне славе била је др Мирјана Жупански, са ћеркама.