СВЕТИ СЕРАФИМ САРОВСКИ У МАНАСТИРУ ГРГЕТЕГУ

Манастир Гргетег је, 15. јануара 2024. године, литургијски прославио Преподобног Серафима Саровског, једног од највећих руских православних подвижника и чудотвораца. У овој монашкој обитељи похрањене су и честице моштију Светог Серафима, а посвећен му је и један параклис у оквиру величанственог манастирског комплекса.

Светом архијерејском Литургијом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ сремски Господин Василије, уз саслужење архимандрита Димитрија (манастир Тумане), архимандрита Јевтимија (манастир Јошаница), архимамдрита Атанасија (манастир Старо Хопово), протосинђела Стефана (манастир Згодачица), игумана Теодосија (манастир Рујан), јеромонаха Варнаве (манастир Петковица), јеромонаха Атанасија (Марков манастир, Скопље), јеромонаха Лазара (манастир Раваница сремска), јеромонаха Софронија (манастир Старо Хопово) и јеромонаха Гаврила (манастир Горњак). Преосвећеном Владици Василију саслуживали су и парохијски свештеници протојереј Недељко Рашић (Инђија), јереј Немања Мартиновић (Инђија), јереј Бранислав Керечки (Петроварадин), јереј Јулијан Тодоровић (Добановци), јереј Мирољуб Симеуновић (Трстеник), као и епархијски протођакон Горан Власац.

После Свете Литургије и Свете тајне Причешћа, освећени су славски дарови и подељена је нафора. На крају молитвеног сабрања, Његово Преосвештенство се обратио верницима надахнутом беседом. Кумови данашње славе су, већ позната, благочестива породица господина Милутина Савића из Инђије, која је небројено пута до сад принела дарове манастиру Гргетегу и другим фрушкогорским светињама. За певницом су били појци познати широј црквеној јавности као Београдски мушки хор, под управом ђакона Владимира Руменића. На крају, домаћин, ове светиње, високопреподобни архимандрит Доситеј, са сестринством, приредио је трпезу љубави за све присутне госте.