Чудотворна икона у петроварадинском храму Покрова Пресвете Богородице

Дан пре празника Светог Саве, првог Архиепископа српског, 26. јануара 2024. године, у храм Покрова Пресвете Богородице у Петроварадину донешена је мироточива икона Пресвете Богородице Умекшање злих срца, или још познатија под називом Богородица Седмистрелнаја. Уз велики напор старешине овог петроварадинског храма, јереја Бранислава Керечког, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа сремског Господина Василија, ова велика руска светиња је, из Београда, данас, у преподневним сатима, стигла на целивање и утеху верницима петроварадинске парохијске заједнице.

Петроварадинци су поменуту светињу дочекали онако како то Царица Небеска заслужује, уз бело платно, посуто латицама мирисних ружа, али и сузе радоснице у очима верног народа, који се у овај храм слио из Епархије сремске, али и осталих дијецеза наше свете Цркве. Од раних јутарњих часова, храм и порта су били испуњени хришћанима који су очекивали долазак чудотворне мироточиве иконе. Икону су пронели свештенослужитељи Епархије сремске, предвођени архијерејским намесником подунавским, протојерејем-ставрофором Гавром Милановићем и потом је поставили на место за целивање. У пратњи иконе били су представници фонда Светог мученика Бонифација из Москве, на челу са председницом фондације, госпођом Наталијом Сергејевном Мезенцев. Светом Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Гавра Милановић, уз саслужење јереја Јована Рајака, старешине храма Огњене Марије на Парагову, настојатеља манастира Ђипша, јеромонаха Лукијана и ђакона Александра Цигановића. После Свете тајне Причешћа и поделе нафоре, присутнима се обратио протојереј-ставрофор Гавро Милановић у надахнутој беседи.

Текст и фотографије: Крсто Калинић