Литургија пређеосвећених Дарова у сремскокарловачком Саборном храму Светог оца Николаја

У петак, 22. марта 2024. године, у Саборном храму Светог оца Николаја у Сремским Карловцима служена је Литургија пређеосвећених Дарова. Светом Литургијом је началствовао протојереј Слободан Вујасиновић, архијерејски намесник сремскокарловачки, уз саслужење епархијског протођакона Горана Власца и ђакона Марка Стефановића.

Богослужењу су молитвено присуствовали Његово Преосвештенство Епископ сремски Господин Василије, као и сви ученици Богословије Светог Арсенија у Сремским Карловцима, а по отпусту је одслужен и канон Светом Теодору Тирону.

Тирон значи регрут. Тек што Свети Теодор беше ступио у војску, у пук Мармаритски, у граду Амасији, када отпоче гоњење хришћана под царевима Максимијаном и Максимином. Како Теодор не хте крити да је и он хришћанин, то би потегнут на суд и вргнут у тамницу, и тамница закључана и запечаћена. Јер, нечастиви судија хоћаше Теодора уморити глађу. У тамници се јави Теодору сам Господ Христос и охрабри мученика Свога говорећи му: „Не бој се, Теодоре, Ја сам с тобом, не узимај више земаљске хране и пића, јер ћеш бити у другом животу, вечном и непролазном, са Мном на небесима“. У томе се јави мноштво ангела у тамници, и сва тамница се осветли пресјајно, и стражари тамнички видеше ангеле у бело одевене, и врло се уплашише. Потом би Теодор свети изведен, истјазаван и на смрт осуђен. Бачен би у огањ, и предаде душу своју свету Богу вишњем. Пострадао је 306. године.

Тропар (глас 2):

Велија вјери исправљенија, во источницје пламене, јако на водје упокојенија, свјатиј великомученик Теодор радовашесја; огњем бо всесожегсја јако хљеб сладкиј Тројице принесесја, того молитвами Христе Боже спаси души нашја.