ПАРАСТОС ПОВОДОМ ОБЕЛЕЖАВАЊА 79 ГОДИШЊИЦЕ ОД ПРОБОЈА „СРЕМСКОГ ФРОНТА“
Благословом Његовог Преосвештенства Епископа сремског Господина Василија, 12. априла 2024. године, у спомен-комплексу ,,Сремски фронт” у Адашевцима код Шида, у храму Светог Стефана Штиљановића служен је парастос пострадалима током ратних операција на Сремском фронту (које су трајале од 21. октобра 1944. до 13. априла 1945. године), а поводом обележавања 79. годишњице.
Са почетком у 11:15 часова, звоно са црквеног торња означило је почетак парастоса, који је служио изасланик Преосвећеног Епископа Василија, игуман Јустин (Стојановић), уз саслуживање свештенства Архијерејског намесништва шидског и ђакона сремскокарловачке Саборне цркве Марка Стефановића. Парастосу су присуствовали државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије, господин Зоран Антић, представници општинске самоуправе из Шида, представници више удружења бораца, потомци пострадалих, школска деца и грађани из више градова и места.
После парастоса, присутнима се обратио игуман Јустин, који је између осталог рекао:
„Данас се налазимо на мученичком месту, на коме је, благословом Епископа Василија, а уз подршку добрих људи, пре неколико година подигнут православни храм, посвећен Светом Стефану Штиљановићу (светитељу из 15. века који је бранио свој српски православни народ од тадашњег турског зулума), у коме, у овим данима часног поста, узносимо молитве Васкрсломе Христу за покој душа свих невино пострадалих војсковођа и војника који су на овом потесу пострадали у великом броју (преко 35.000 душа) ради идеала одбране своје отаџбине и имена српског и православног, крајем 1945. године. Да је ово мученичко место, само једно од многих, на потесу од Јадовна, многих крашких јама по Велебиту, Мраковици, Козари, Јасеновцу, Јајинцима, Крагујевцу… да је у време владавине комунизма – идеологије једноумља, под велом братства и јединства, била таква пракса да се о српским жртвама није јавно говорило, да се не би други народи и народности вређали, да су често пута оваква места страдања била сакривена, необележена или пак забетонирана; да је Србија после завршетка рата 1945. остала опустела, без подмлатка, да су остале многе мајке завијене у црнину, многи без својих родитеља и деце…“
После парастоса у цркви, колона присутних је кренула ка централном споменику где је положено цвеће. Присутнима се у име Владе Републике Србије обратио државни сектетар господин Зоран Антић, истакавши да, жртве које су дате у борбама на Сремском фронту и у борби нашег народа за слободу у Другом светском рату нису биле узалудне. Венце код спомен обележја су положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, Аутономне Покрајине Војводине, Сремског управног округа, Сремске Митровице, Општине Шид, ОШ „Сремски фронт“, СУБНОР-а, као и делегације удружења бораца и ветеранских удружења, удружења грађана и представници дипломатског кора у Србији.