Слава манастира Светог апостола Марка

На Светлу среду, у радости Васкрслог Господа Исуса Христа, дивни празник Светог апостола и јеванђелисте Марка свечано и торжествено је прослављен 2024. лета Господњег, као манастирска, али и сеоска храмовна слава у Новим Карловцима.

На сам дан празника, у манастиру Светог апостола Марка служена је Света Литургија, којом је началствовао протојереј-ставрофор мр Јован Милановић, ректор Богословије Светог Арсенија у Сремским Карловцима, уз саслужење игумана Јустина Стојановића, јереја Марка Влачића Либерато, старешине храма Сабора Светог Јована Крститеља у Жаркову, јереја Зорана Малешевића, пароха у Јарковцима, јереја Слободана Мицића, пароха у Обрежу и јереја Александра Раденовића, пароха у Љукову, док су Богу угодне светолитургијске песме за певницом узносили протојереј Слободан Вујасиновић, архијерејски намесник и парох сремскокарловачки, карловачки богослови и верни благочестиви народ.

Дивну надахнуту празничну беседу, у светоотачком духу древних отаца Цркве, произнео је протојереј–ставрофор мр Јован Милановић, ректор карловачке Богословије, говоривши о тајни и суштини наше вере у васкрсење Господа Исуса Христа, о житију светитеља ког прослављамо и честитавши домаћинима славу, а и свима присутнима празник.

Након Свете Литургије учињена је славска литија око манастирског храма и освећени су славски колачи и кољива. По освећењу славских дарова, присутнима се обратио настојатељ манастира Светог апостола Марка – јеромонах Дамаскин, а затим је уследио културно-уметнички програм у манастирској порти, који су извела деца из КУД-а „Паја Зарић“ из Нових Карловаца.

Трпеза љубави служена је у манастирској трпезарији, трудом и жртвом кумова манастирске славе, житеља свете обитељи, на челу са настојатељем, јеромонахом Дамаскином и верног народа.

Јереј Слободан Мицић, парох обрешки