ХРАМ СВЕТИХ КИРИЛА И МЕТОДИЈА У СРЕМСКОЈ МИТРОВИЦИ ПРОСЛАВИО СВОЈУ СЛАВУ

Храм Светих Кирила и Методија у Сремској Митровици на свечан и достојанствен начин прославио је своју славу и своје заштитнике. Осми пут за редом, на овај дан, у порти храма у насељу Камењар окупило се мноштво побожног света да се помоли нашим светитељима и нашим просветитељима, Светој солунској браћи Кирилу и Методију, чијом заслугом више од десет векова можемо читати Свето Јеванђеље на свом српском језику. Мошти Светог Кирила се налазе у Риму, а мошти Светог Методија се још не пројавише, док се верује да се упокојио и да је сахрањен у овим крајевима, близу реке Саве. Тако је пре 11 година Његово Преосвештенство Епископ сремски Господн Василије одлучио да се подигне и сазида црква која се, такође, налази у близини реке не би ли се Господ умилостивио и не би ли се мошти откриле и нашим телесним очима.

Црква у Камењару је најмлађа од четри митровачке цркве, али је духовни живот васпостављен и слава Богу, постоји Жива Црква Христова, у којој је духовник протојереј-ставрофор Саво Ракита. Он је заједно са својим одбором, парохијанима и кумовима славе, породицом Јовановић, организовао да тога дана све буде свечано и богонадахнуто. Породица Јовановић, Бранислав и његова супруга Данијела, са своје три кћерке Тамаром, Андрејом и Невеном, били су прави домаћини и веома су се потрудили да све протекне како треба и како приличи црквеној слави. Свету Литургију служио је игуман Јустин Стојановић, уз саслужење протонамесника Андрије Авакумовића и Радослава Радовановића, јереја Далибора Чолића и Марка Јелисавца и ђакона Марка Стефановића. За певницом, Свету Литургију је својим дивним гласовима пратила Певничка група храма Светих Кирила и Методија. Молитвама Светих Кирила и Методија нека би Бог дао да се на овако свечан и благ начин увек дочекује овај празнични дан.

Текст и фотографије: храм Светих Кирила и Методија