ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ „ОЖИЉЦИ КОЈИ ГОВОРЕ“

ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ „ОЖИЉЦИ КОЈИ ГОВОРЕ“ У недељу, 7. јуна 2026. лета Господњег са почетком у 18 часова, одржана је промоција књиге „Ожиљци који говоре“, у сали парохијског дома у Пећинцима аутора Драге Божића. Испунивши салу до последњег места, окупљени народ је послао недвосмислену поруку да се страдања невиних не заборављају, него остају урезана у колективно памћење неуморно позивајући на праштање, имена хришћанског ради, али и на наук и опрез свим будућим генерацијама. Поред аутора овог живог сведочанства преточеног у редове и странице, господина Драге Божића из Пећинаца, своје импресије, коментаре и препоруке везане за поменуто дело изнели су још и господа високопречасни протојереј Бојан Мијановић, архијерејски намесник и парох пећиначки, Љубан Каран, пуковник војне контраобавештајне службе у пензији, Драган Вујичић, новинар „Вечерњих новости“, Милан Богојевић, писац и публициста, Илија Кајтез, пуковник у пензији и Владо Драгојловић, председник Савеза логораша из Модриче. Књига „Ожиљци који говоре“ јесте једно од оних приповедања о ратним ужасима о којима је и мислити тешко, али са јасним циљем и жељом да се никада, нигде и ником више тако нешто не догоди.
СХИМОНАХИЊА МАГДАЛИНА СПАСОЈЕВИЋ

СХИМОНАХИЊА МАГДАЛИНА СПАСОЈЕВИЋ Другог јуна у 21 сат после дуге и тешке болести, примивши Свете Тајне, упокојила се у Господу схимонахиња Магдалина (Спасојевић) сестра Манастира Гргетега, рођена 30. јануара 1949. године у Стубу код Ваљева од оца Животе и мајке Луције добивши на крштењу име Јелисавка. Завршила је медицинску школу и радила као медицинска сестра у Ваљевској болници. Као чланица хришћанске заједнице ступа у сестринство Манастира Ваведење у Овчару, где на предлог схиигуманије Февроније бива замонашена по чину мале схиме са именом Магдалина, 28. марта 2009. године. Услед немилих догађаја са несавесном новом управом у Ваведењу прелази 2020. године у манастир Гргетег са игуманијом Февронијом и монахињом Антонином. Врло ревносна на богослужењима и одговорна на послушањима. Благословом митрополита Василија бива пострижена у чин велике схиме, на Светог Апостола Тому, 19. октобра 2025. године од стране Архимандрита Доситеја. Тешку болест примила је са захвалношћу и храбро носила. Упокојила се у миру уочи празника Светих Царева Константина и Јелене, 4.јуна. Служена је заупокојена Света Литургија, а у 10 часова монашко опело у храму Светог Преображења којим је началствовао Архимандрит Атанасије са десет свештенослужитеља и једним ђаконом. Врло складно су појали професори Карловачке богословије у молитвеном присуству представника Манастира Крушедола, Петковице, Привине Главе, Старог Хопова и сестринства Манастира Гргетега. Сахрањена је на монашком гробљу у Скиту Св. Преображења Манастира Гргетега поред своје духовне мајке схиигуманије Февроније. Вечан покој и Царство Небеско примерној монахињи Магдалини.
Храмовна слава у Купинову

Храмовна слава у Купинову Благодат Пресветог Духа поново је сабрала своју верну паству на прославу храмовне славе Свете Тројице у селу Купинову. Новообновљена светиња купинска била је место духовног сабрања како верника самог села, тако и верних из околних места. Уочи самог празника служено је свечано вечерње богослужење са петохлебницом, којим је началствовао јереј Марко Јелисавац, парох прховачко-михаљевачки, уз саслуживање јереја Божидара Васића, пароха огарског. За благољепије појања на светом богослужењу били су задужени професор појања крагујевачке богословије, господин Иван Топић, вероучитељ Димитрије Милановић из Нове Пазове и надлежни парох купински јереј Гвозден Милановић, уз свесрдну помоћ купинских појаца. На сам дан празника Педесетнице Божанственом Литургијом началствовао је протонамесник Радоје Вукотић, бивши дугогодишњи парох купински, а садашњи парох и старешина храма Светог архангела Гаврила у Батајници, уз саслужење надлежног пароха купинског. Након заамвоне молитве читане су коленопреклоне молитве из Великог Требника. Док су се молитве читале, народ је клечећи слушао и правио венчиће од припремљене траве, којом је храм био украшен. Након читања молитава приступило се литијском опходу. Свештеници, кумови славе, као и сав верни народ, предвођени иконом, крстом, барјацима и рипидама обилазили су храм три пута, читајући Јеванђеља и молитве за сав народ. Уз молитве за здравље и напредак села, свештеник Радоје помолио се и за све преминуле свештенослужитеље и појце који су живели у Купинову од 1945. године. Након литије и повратка у храм освећени су славски дарови, које су припремили кумови славе. На самом крају Свете Литургије вернима се пригодном беседом обратио отац Радоје, истичући улогу Свете Тројице, као и данашњег празника Педесетнице, у домостроју спасења људског рода. Такође, вернима је поделио иконице са ликом Пресвете Богородице, чији се чудотворни појас налазио у нашој земљи. Након Свете Литургије уприличен је и свечани ручак у сали новог ловачког дома у Купинову, где се наставило са празничним расположењем и трпезом љубави. Текст и фотографије: јереј Гвозден Милановић
ПРЕДАВАЊЕ ВИСОКОПРЕПОДОБНОГ АРХИМАНДРИТА ДИМИТРИЈА ИГУМАНА МАНАСТИРА ТУМАНЕ

ПРЕДАВАЊЕ ВИСОКОПРЕПОДОБНОГ АРХИМАНДРИТА ДИМИТРИЈА ИГУМАНА МАНАСТИРА ТУМАНЕ Парохија моровићка имала је част да угости високопреподобног архимандрита Димитрија игумана манастира Тумане, који је одржао предавање на тему „Наш однос са Светима у Христу”. Циљ овог духовног скупа је поред благослова Светога Зосима и Јакова, које је донео наш отац Димитрије био и својеврсно враћање тврђаве у Моровићу као духовне катедре, а кроз овај догађај и ваздизање лика и дела Светог Стефана Штиљановића деспота Моровићког. Захвалност за ово сабрање упућујемо Његовом Високопреосвештенству Архиепископу сирмијском и Митрополиту сремском Господину Василију на благослову, свештеницима који су служили вечерње богослужење високопреподобном архимандриту Атанасију игуману манастира Старо Хопово, протојереју-ставрофору Бранку Ћурчину и протојереју Бојану Мијановићу, архијерејском намеснику пећиначком, као и архијерејском намеснику шидском протојереју-ставрофору Радомиру Мишићу, који се обратио верном народу после вечерњег богослужења. Захвални смо и свештеницима који су били присутни на вечерњем богослужењу и на предавању, одборницима, као и верном народу који се у великом броју одазвао на ову духовну свечаност. Текст: вероучитељ Милорад Марковић
ВАЗНЕСЕЊСКИ СЛАВОПОЈ У СУСЕКУ

ВАЗНЕСЕЊСКИ СЛАВОПОЈ У СУСЕКУ У недељу Педесетнице, 31. маја 2026. године, у храму Светог архангела Гаврила у Сусеку, служен је акатист Светом и животворном Духу, којим је началствовао свештеник Никола Ерцег. На јектеније је одговарао храмовни хор, а појање вечерњих химни је произнео Александар Пилиповић, ученик Карловачке богословије. После акатиста, одржана је смотра хорова под називом „Вазнесењски славопојˮ. Манифестацију је отворио у име домаћина Дечји црквени хор „Благовеститељ”, са четири композиције, „Хајде Јано”, у извођењу Софије Шијачки, Ленке Шовљански, Николине Гаврић и Софије Јуришић, „Весели се српски роде”, „Суза Косова” и „Једна земља један тим”, под диригентском палицом свештеника Николе Ерцега. У наставку програма наступио је црквени хор „Свети Цар Давид” из Сремске Каменице који је отпојао три песме „Одбогњених језика”, „Христе Боже” и „Вера наша”, под уметничком управом госпође Марине Ђурић. Следећи је наступао Дечији хор новосадске Црквене општине, који је отпојао седам песама „Прстију на руци”, текст Лидија Поповић, музика Милица Грубишић, „Богородице Дјево”, напев Вазнесењског манастира, „Ангел вопијаше”, Валаамски распев за дечји хорпод, „Љубав”, текст и музика Братислав Петковић, Миротворство, текст Жељко Поповић и Никола Нешковић, музика Милица Грубишић, Всего – то навсего, текст протојереј Андреј Логвинов , музика монахиња Јулијана (Денисова) и „Патријаршија”, протојереј Владан Симић, музика Милица Грубишић, под диригентском палицом госпође Милице Грубишић. Потом је наступао Хор и оркестар ученика веронауке „Растко Немањић”, Основне школе „Јован Јовановић Змај” из Сремске Каменице, који је отпојао три песме, „Химна Светом Сави”, „Свети Сава умна глава” и „Тамо далеко”, под диригентском палицом вероучитељице Маријане Ђерић. С обзиром да носе назив „Растко Немањић” извели су две песме које су посвећене Светом Сави. Песму „Тако далеко” извели су у част обележавања 110. година од искрцавања српске војске на Крф. Потом је наступао Дечји црквени хор при храму Свете великомученице Марине у Сремској Каменици, који је отпојао три песме, „Химна Огњеној Марији” и „Глас Србије”, под диригентском палицом Јоване Перендије. Потом је наступио мешовити хор „Никола Ћириловић Ћира” при КУД – у „Бриле” из Беочина, који је отпојао четири песме, „Поточара”, „Биљана платно белеше”, „Подмосковни вечери” и „Чије ово девојче”, под диригентском палицом Јевгеније Владимировне Којић. Потом је наступио мешовити хор „Свети Роман Слаткопојац” из Петроварадина, који је отпојао пет песама, „Оче наш (Кедров), „Тебе појем (Мокрањац), „От јуности (Јунек), „Тамо далеко” и „Друга руковет” (заједно са Хором “Слаткопојци”). Потом је наступила Анђела Кулић, извођач духовне и етно музике, која је отпевала седам песама, „Свих жалосних радост”, „Небо пирг”, „Архистратиг Божији”, „Радуј се Србине”, „Не од овог света”, „Изнад Косова” и „Погледај Господе”. Претпоследњи је наступао фолклор КУД – а „Велико коло” из Сусека, који су извели две кореографије, „Неготин” и „Ужице”, под руководством Биљане Љубојевић. Последњи је наступио музички ансамбл „Фенечки бисери” из манастира Фенека, надомак Београда, који су љубављу према Богу, роду и традицији створили јединствену атмосферу на овој манифестацији. Овај богати програм који представља сплет црквено – духовних песама водила је госпођица Софија Шијачки, чланица хора „Благовеститељ”. После завршног обраћања и речи благодарности упућених од стране јереја Николе Ерцега, старешине храма Светог архангела Гаврила у Сусеку, свим учесницима и присутном свештенству захвалио се на љубави коју су недвосмислено и радосно показали према Господу, Светом архангелу Гаврилу и једни према другима. Манифестација је затворена извођењем песме „Ој Косово, Косово” у интерпретацији музичког ансамбла „Фенечки бисери” и деце из свих хорова који су заједно на бини извели ову емотивну песму. Предивно вече изаткано у разбоју вишегласја успело је да извођаче и слушаоце уздигне у славословну уметничку раван, која децу Божју сабира кроз неуморно трагање за животним смислом и открива да само заједница људи са Господом и представља истинско живљење у историји и у вечности. Домаћини су сваком хоровођи уручили захвалницу, док је за све сабране приређено послужење. На крају овог лепог музичког догађаја, јереј Никола Ерцег, парох сусечки захвалио се Богу и свима који су на било који начин допринели у организацији и послужењу, а посебно родитељима деце из домаћег појачког састава са добротворима, Драганом и Миленком Шијачки, Марином и Томиславом Ковачићем. Текст: Свештеник Никола Ерцег Фотографије: Драгана Шијачки, Тамара Васић, Николина Гаврић
Храмовна слава у Сремској Митровици

Храмовна слава у Сремској Митровици Храм Светих Кирила и Методија у Сремској Митровици прославио је у недељу, 24. маја 2026. године, своју крсну славу посвећену Светој солунској браћи Кирилу и Методију који су у деветом веку ширили писменост и јеванђељску истину међу словенским народима. По предивном пролећном дану на молитвеном евхаристијском слављу сабрало се мноштво верног народа и гостију, који су примили Свету тајну причешћа. Светом Литургијом, у олтару најмлађег од четири православна митровачка храма, началствовао је протојереј-ставрофор Гавро Милановић, пензионисани парох сремскокаменички, а саслуживали су протојереј Миле Савичић и јереј Петар Перенчевић. Кумови овогодишње славе били је породица Ерак, док се из певнице дивним појањем оглашавала певничка група „Благослов”, под диригенстком палицом Тамаре Пајкановић. У својој празничној беседи прота Гавро Милановић говорио је о чувању вере, јер је овогодишњи недељни празник посвећен и Светим оцима Првог васељенског сабора правослaвне цркве чија је мисија чувања и ширења вере идентична деловању Светих Кирила и Методија. Након Свете литургије начињена је свечана литија око храма и парохијског дома. На трему испред храма у црквеној порти освећени су славски дарови и пререзан колач након чега се присутнима као домаћин обратио протојереј–ставрофор Саво Ракита. Он је пренео молитвене поздраве и честитке Његовог Високопреосвештенства Митрополита сремског Господина Василија и захвалио свим парохијанима који су дали допринос у изградњи и улепшавању храма. Празнично и слављеничко расположење пренето је у светосавски парохијски дом где је припремљена прва славска трпеза љубави. Овогодишње молитвено славље имало је посебну димензију јер је уприличено на десетогодишњицу освећења Храма Светих Кирила и Методија у Сремској Митровици. Изградња храма почела је 2013. године да би три године касније у присуству Његовог Високопреосвештенства Митрополита сремског Господина Василија и Његовог Високопреосвештенства Митрополитита милешевског Господина Атанасија на Светој архијерејској Литургији црква била и освештана. На име личног доприноса, труда и бриге око подизања храма, сремски архипастир је тада након чина освећења протојереју Сави Ракити уручио напрсни крст и достојанство протојереја–ставрофора. Подизање храма посвећеног Светој солунској браћи иницирао је управо Митрополит Василије због чињенице да су Кирило и Методије баш на овим просторима ширили хришћанство на народном словенском језику и писму, након чега се један од равноапостолних просветитеља, Свети Методије, како се верује, овде и упокојио. У протеклих десет година храм је окупио бројну и благочестиву парохију која је предвођена својим старешином, протојерејем-ставрофором Савом Ракитом додатно унапређивала његову лепоту и садржаје. Данашњи изглед фрескама осликаног храма предивне унутрашњости са уређеном портом и светосавским парохијским домом привлачи многобројне вернике из свих парохија са подручја града Сремске Митровице и околине. У овом храму поред молитвеног мира верници проналазе и многобројне душекорисне садржаје кроз заједничка дружења и традиционалне духовне, спортске и културне манифестације које свеке године окупљају мноштво народа, а нарочито деце. Текст: Дејан Мостарлић Фотографије: Фото „Ципар“ (Саша Нинковић)
ЕПАРХИЈСКО ТАКМИЧЕЊЕ УЧЕНИКА ВЕРСКЕ НАСТАВЕ

ЕПАРХИЈСКО ТАКМИЧЕЊЕ УЧЕНИКА ВЕРСКЕ НАСТАВЕ Благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита сремског Господина Василија, у духу хришћанске љубави, заједништва и духовног узрастања, дана 23. маја 2026. године, у Основној школи „Симеон Араницки” у Старој Пазови одржано је епархијско такмичење из Верске наставе. Ово значајно духовно и образовно сабрање окупило је ученике, вероучитеље и свештенство са простора Епархије сремске, који су својим трудом, знањем и љубављу према Светој Православној Цркви посведочили значај Верске наставе у васпитању и образовању младих нараштаја. Преносећи благослов Митрополита Василија, пригодним речима присутнима се обратио јереј Стефан Гавровски, секретар Епархије сремске, као и протојереј-ставрофор Зоран Јовић, архијерејски намесник старопазовачки, који је дао допринос у припреми и реализацији читавог догађаја и организацији такмичења, уз учешће вероучитеља Димитрија Милановића, координатора за Верску наставу Архијерејског намесништва старопазовачког, ђакона Стефана Станојевића и вероучитеља Ђорђа Деспота. Након прочитане молитве, такмичење је свечано отпочело. Ученици су показали завидно знање, озбиљност и љубав према православној вери, остваривши изузетне резултате. Том приликом прочитана су правила такмичења, а ученици су упућени у ток и начин рада самог такмичења, уз срдачну добродошлицу свим учесницима и њиховим наставницима. По завршетку тестирања чланови комисије, коју је поред секретара епархије и архијерејског намесника чинио и јереј Божидар Васић, парох огарски, саопштили су резултате такмичења, честитајући свим ученицима на показаном знању и труду, нагласивши да су љубав према Богу, заједништво, дружење и учешће највећа вредност оваквих сабрања, а не само освојено место. У категорији нижих разреда основне школе награде су однели ученици ОШ „Никола Тесла” из Нових Бановаца, ОШ „Душан Јерковић Уча” из Карловчића и ОШ „Вук Караџић” из Сурчина. У категорији виших разреда основне школе победници су били ученици ОШ „Вук Караџић” из Сурчина, ОШ „Никола Тесла” из Нових Бановаца и ОШ „Душан Јерковић Уча” из Карловчића, док су средњошколци који су били први међу једнакима на овом такмичењу дошли из Карловачке гимназије, Медицинске школе „Драгиња Никшић” из Сремске Митровице и Техничка школа из Старе Пазове. Пре свечане доделе трофеја и награда, при чему је сваком победнику уручен и диптих, директору Игору Митровићу уручена је плакета захвалности за несебичну подршку, сарадњу и залагање у помоћи Цркви и Верској настави, као и за допринос организацији овог значајног догађаја за Епархију сремску. По завршетку такмичења, за све ученике, вероучитеље и госте приређено је послужење.
Храмовна слава у Адашевцима

Храмовна слава у Адашевцима ,,Данас свечано прослављамо пренос часних и многоцелебних моштију Светитеља и Чудотворца Николаја, које као сунце незалазнозасјаше(…)“(из тропара празника Преноса моштијуСветог Николаја) Храм у Адашевцима свечано је прославио свог патрона, Светог Оца Николаја, сећајући се преноса његових моштију из Мире Ликијске у град Бари, 9./22. маја 1087. године, за време владавине ромејског цара Алексија Комнина и столовања цариградског патријарха Николе Граматика. Прослава овог значајног догађаја започела је у навечерје празника Светом тајном јелеосвећења, коју је, како то свештено правило налаже, служило седам свештеника. У Светој тајни учествовали су протојереј-ставрофор Душан Чавка, парох кукујевачки, који је началствовао молитвом, протојереј-ставрофор хаџи-Бојан Цветковић, парох беркасовачки и моловински, протонамесник Љубомир Воларевић, парох у Вашици, јереј Милош Лукић, парох инђијски, јереј Стефан Недић, парох сремскомитровачки, јереј Александар Богићевић, парох лаћарачки и протојереј-ставрофор Зоран Симић, умировљени парох белобрдски, из Епархије осјечкопољске и барањске. За певницом су појали јереј Лазар Павић, старешина храма у Адашевцима, јереј Гостимир Душанић, парох илиначки, јереј Горан Душанић, парох жарковачки и вероучитељ Михаило Секула. По завршетку Јелеосвећења пригодну беседу је изнео јереј Стефан Недић, поучивши све сабране о пореклу ове Свете тајне и њеног значаја за духовно и телесно здравље човека, након чега су служашчи свештеници освештаним уљем помазали присутан верни народ. За служашче свештенство уприличена је трпеза љубави трудом надлежног пароха, оца Лазара. На сâм дан празника служена је Света Литургија, којом је началствовао протонамесник др хаџи-Борис Фајфрић, парох батровачки, уз саслужење јереја Милоша Лукића, пароха у Инђији и јереја Мирослава Торбице, пароха јаменачког. За певницом су појали јереј Лазар Павић, старешина адашевачке цркве, вероучитељ Ненад Србљанин и господин Михајло Џинић. Поред бројног верног народа, литургији су присуствовали ученици ОШ ,,Вук Караџић“ из Адашеваца, заједно са директорком школе, госпођом Зораном Бурсаћ-Лемаић, наставницима и учитељицама. Након Свете Литургије празничну проповед је одржао отац Милош Лукић, објаснивши укратко околности под којима се догодио пренос моштију Светог оца Николаја из Мире Ликијске у Бари и изложивши живот овог светитеља кога Православна Црква са пуним правом назива ,,правилом вере и образом (примером) кротости“. По одржаној беседи обављен је трократни литијски опход око храма, након чега је извршено освећење славских дарова, које су принели овогодишњи кумови славе. Након богослужбеног дела у порти храма приређено је послужење за верни народ и подељени су пакетићи слаткиша свој деци, које је даровао наш мештанин Радивоје Лазић, који већ годинама борави и ради у Швајцарској, а затим је одржан пригодан уметнички програм, који су приредила деца из мешовите групе ПУ ,,Јелица Станивуковић-Шиља“ у Адашевцима, под руководством васпитачице Маје Ивановић. За служашче свештенство приређена је празнична трпеза, трудом наше парохијанке Снежане Џинић и њене породице. Текст: вероучитељ Ненад СрбљанинФотографије: јереј Лазар Павић, Ненад Србљанин
Прослава храмовне славе у Бачинцима

Прослава храмовне славе у Бачинцима У петак, 22. маја 2026. године, храм Преноса моштију Светог Оца Николаја прославио је празник посвећен свом небеском заштитнику. Празничну Литургију служио је протојереј-ставрофор Предраг Азап, парох у Илоку, уз саслужење протојереја-ставрофора хаџи-Бојана Цветковића, пароха беркасовачког и моловинског, јереја Дамјана Јеринића, пароха бингулског и протојереја-ставрофора Зорана Симића, умировљеног пароха белобрдског, из Епархије осјечкопољске и барањске. За певницу су били задужени протонамесник Бранислав Лукић, надлежни парох у Бачинцима и студент Правосалвног богословског факултета, господин Петар Божин. У Светој Литургији, поред бројног верног народа, учествовали су и ученици издвојеног одељења ОШ ,,Бранко Радичевић“ у Бачинцима, са својим наставницима и учитељицама. Као гост био је присутан гркокатолички свештеник у Бачинцима, протојереј-ставрофор Јулијан Рац. Пригодну празничну беседу одржао је отац Предраг Азап, поучивши сабрани верни народ о животу и делу Светог Оца Николаја, након чега је обављен трократни литијски опход око храма, коме се прикључио и јереј Никола Лакић. Потом су у храму освећени славски дарови, које су принели овогодишњи кумови славе, Татјана Недељковић и Данијела Милутиновић, као и Драган Милинковић, са сином Филипом. По завршетку богослужбеног дела, за служашче свештенство и верни народ приређена је трпеза љубави, трудом надлежног пароха оца Бранислава.
Прослава храмовне славе – Пренос моштију Светог оца Николаја у Стејановцима

Прослава храмовне славе – Пренос моштију Светог оца Николаја у Стејановцима Прелепо подфрушкогорско село Стејановци свечано је прославило свог небеског заштитника и покровитеља – Светог оца Николаја Чудотворца. Празнично сабрање отпочело је у навечерје празника, Преноса моштију Светог оца Николаја, када је празнично вечерње богослужење са петохлебницом служио јеромонах Митрофан, сабрат манастира Крушедол, док је за певницом појао теолог Милан Романовић из Руме. На сам дан празника Светом Литургијом началствовао је протојереј-ставрофор Саво Ракита, архијерејски намесник сремскомитровачки, уз саслужење свештенства, протојереја Небојше Димковића, пароха врдничког, протојереја Предрага Симића, пароха радиначког, јеромонаха Митрофана Матовића, настојатеља манастира Свете мајке Ангелине у Купинову, јереја Бранислава Керечког, старешине храма Покрова Пресвете Богородице у Петроварадину, као и јереја Александра Богићевића, пароха лаћарачког. Појање на Светој Литургији предводили су вероучитељи Михајло Секула и Александар Гавриловић, као и теолог Предраг Милинковић. Након свечаног опхода око храма и освећења славских дарова, пригодном беседом верном народу обратио се отац Бранислав, говорећи о животу и делу Светог оца Николаја, његовој љубави према ближњима и великом значају који има као један од највољенијих светитеља Православне Цркве. У својој беседи посебно је истакао да се у стејановачком храму већ више од два и по века узносе молитве Светом Николају, који својим молитвеним заступништвом непрестано чува и укрепљује свој верни народ. Овогодишњи кумови славе, породица Мајински, припремили су трпезу љубави за све сабране, те је празнично славље настављено у радости,весељу и благодарности Богу и Светом Николају .